Gün içerisinde internette sıklıkla geziniriz ama bazen çok önemli bir bilgi kaynağı olan sitelere (örneğin vikipedi gibi) erişim engellenir. Gezineceğimiz sitelerin veya alışveriş yaptığımız sitelerde bilgilerimizin çalınmaması gibi hem güvenlik hem erişim sorunlarımıza çare olan vpn nedir, hemen bakalım…

Hayatınızı kolaylaştıracak bu uygulamaların hem ücretsiz hem de ücretli versiyonları vardır. Bu makalemizde ise ücretsiz bir şekilde en iyi vpn hizmetinden yararlanmayı sizlere aktaracağız.

VPN Nedir ?

Vpn uygulamaları içinde bulunduğunuz lokasyonun tespit edilmesini engelleyip trafiğinizi gizliyor. İşte bu yüzden internet trafiğimizi gizlemek ve takip edilmemek istediğimizde vpn uygulamaları kulanırız. Şimdi de en çok işinize yarayacak ücretsiz olan vpn uygulamalarına birlikte göz atalım…

1-) CyberGhost

CyberGhost uygulamasını kullanan kullanıcıların kullanıp yaptığı aktiviteleri izlemeyen en iyi vpn servislerinden biridir. Uygulamanın bize sunduğu en önemli özelliklerden biri surf yaptığımız sitelerde bizden alınan verinin kısıtlamasını sağlayarak önemli bir güvenlik sağlamasıdır. Kötü amaçlı siteler ve çerezlerinizin takibi gibi durumları da bu sayede engelleyebilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve basit arayüzü sayesinde internet trafiğini gizlemek isteyen kullanıcılar arasında en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.

2-) TunnelBear

TunnelBear, cyberghot gibi kolay bir kullanıma sahiptir ve arayüzü de oldukça sadedir. İnternetteki trafiğinizi bu uygulama ile ister Honkong’a ister Norveç’e yönlendirdirebilirsiniz. Bu programda internet trafiğinizin gizliliğini sağlarken aynı zamanda yüksek seviye şifreleme sözü vermektedir.

3-) Hide Me

Bu vpn’de diğerleri gibi güncel olarak kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz vpn servislerinden biridir. Bu vpn servisinin merkezi Malezya’dadır. 22 ülkede ve 28 birbirinden farklı sunucusu bulunmaktadır. OpenVpn sayesinde şifrelemeyi garantilemiştir. Eğer ücretsiz kullanmak istiyorsanız aylık 2 GB veri limitine sahipsiniz demektir.

4-) VPNGate

En iyi vpn servisleri arasında yer alan bu uygulamada Japonya Üniversitesi’nden çıkmıştır. Açık kaynak yazılım gönüllü cihazlarda çalışabilmektedir. Henüz gelişme aşamasında olduğu için sık sık yavaşlık sorunu yaşatmaktadır. Kendi sunucuları olmadığı için hız konusunda sıkıntı yaşamanız çok doğaldır. Bunun dışında kullanımı çok pratiktir ve arayüzü de oldukça sayedir. Hız sorunu yaşatsa da kullanım pratikliği sayesinde oldukça sevilmektedir.

5-) Windscribe

Ücretsiz en iyi vpn servislerimizin sonuncu sırasında ise Windscribe geliyor. Gerçekten de iyi bir hıza sahip olması yanı sıra güvenlik açısından da içinizi rahat ettirecektir. Kullanıcılarına aylık 10 GB veri limiti sunan bu servis popülerliğini hiçbir zaman kaybetmiyor. Ücretsiz olarak kullandığınızda tüm sunucuları kullanmanızı kısıtlıyor ve diğer sunuculara erişmeye izin vermiyor. Ancak size sunulan sunuculardan da işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu uygulamaları kullanırken size vereceğimiz önemli tavsiyeler de var. Uygulamalarda bağlanabileceğiniz belirli kategoriler de ülkeler oluyor. Kanada, Amerika, Rusya, Almanya gibi ülkeler bulunmakta. Size en yakın ülkeyi (sunucuyu) seçmeniz servisi daha hızlı kullanmanızı sağlayacaktır. Farklı sunucular kullanmak isterseniz, uygulamaların ücretli versiyonlarına da göz atabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.