WhatsApp ödeme bilgileri konusunda büyük bir skandala imza atmış olabilir. İddiaya göre WhatsApp, söz konusu bilgileri Facebook ile paylaşıyor.

İşin can sıkıcı tarafı ise Facebook’un veri paylaşımı konusunda mimli olması. Eğer iddia doğruysa WhatsApp’a ödeme bilgilerinizi girmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerekecek.

WhatsApp Ödeme Bilgileri

WhatsApp Ödeme Bilgileri Neden Paylaşılıyor?

WhatsApp hemen hemen her mobil telefonda yüklü uygulamaların başında yer alıyor. Uygulamayı telefonunuza yüklerken bazı kullanım şartlarını kabul etmeniz gerekiyor. Ancak kabul edilen bu şartlar ciddi riskler barındırıyor olabilir.

Gizlilik son günlerin en çok konuşulan konusu. Bilgilerimizin akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar aracılığı ile üçüncü kişilere aktarılması güvenlik açısından büyük risk oluşturuyor.

Facebook’un da son dönemde bu konuyla ilgili oldukça zor günler geçirdiği malum. Hatta Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica şirketine verileri sızdırma suçlamasıyla ifade veriyor.

WhatsApp Ödeme Bilgileri

Rapor Gerçeği Ortaya Çıkardı

Gündem böyle sıcakken, WhatsApp ile ilgili bir rapor ortaya çıktı. Buna göre uygulamanın kullanım ve hizmet şartları riskli maddeler barındırıyor.

Üstelik çok fazla bilgi de izin alındığı gerekçesiyle Facebook ile paylaşılıyor. Bu paylaşımlardan biri de uygulamanın Hindistan’da kullanıma sunduğu UPI ödeme desteği ile alakalı. Bu sistem, kullanıcıların ödeme bilgilerini birbirilerine iletmelerini sağlıyor. Bu bilgiler de UPI’den önce Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları tarafından işleniyor.

İşte risk tam olarak da bu aşamada baş gösteriyor. Çünkü WhatsApp’ın kullanım şartlarında ödeme bilgilerinin kullanıcıyı korumak adına Facebook dahil üçüncü partilerle paylaşılabileceği bilgisi yer alıyor.

Elbette rapor, verilerin kötü niyetli kullanımı ile ilgili net bir bilgi içermiyor ancak söz konusu üçüncü parti uygulamaların ne tür riskler barındırdığını bilmek oldukça zor.

WhatsApp, uçtan uca şifreleme gibi özellikleri nedeni ile kullanıcılarının güven duyduğu bir uygulama olarak biliniyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak kullanıcıların konu ile ilgili bilgi sahibi olması güvenlik adına önem arz ediyor.