WhatsApp Martinelli virüsü tehlike saçıyor. Aslında bu virüs geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmişti. Son zamanlarda yeniden gündeme gelerek kullanıcılarını korkuttu.

Whatsapp Martinelli

WhatsApp Martinelli Virüsü Yeniden Gündemde

Martinelli virüsü tekrar gündeme geldi. Peki virüs nasıl bir süreçte yayılıyor? WhatsApp konuşmalarınıza söz konusu virüsün korsanlar tarafından yayıldığını anlatan bir mesaj geliyor.

Mesajın yayılması için arkadaşlarınıza göndermeniz isteniyor. Mesajı paylaşın ibaresi de bulunan video, virüsün yayılması için klasik bir yöntem izlese de, kullanıcıları tuzağa çekmeyi başarıyor.

Whatsapp Martinelli

Videoya Dikkat!

Video son derece masum gözükse de, virüsü sizin yaymanıza neden oluyor. Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz anda da salgın gibi yayılmaya başlıyor. Video, söz konusu virüsten kurtulmanız için size WhatsApp Gold uygulamasını indirmenizi öneriyor.

Peki sahte WhatsApp Gold uygulamasını yüklerseniz ne oluyor? Android kullanıcıları dikkat! Bu uygulamayı yüklediğiniz anda telefonunuza virüs bulaşıyor ve tüm bilgileriniz sızdırılıyor.

Virüsün bir de kısa bir link paylaşımı ile video izleme sürümü bulunuyor. Eğer videoyu merak ederseniz yandınız! Videoyu izlemek için tıklayanların telefonuna ise virüs yayılıyor. Virüs henüz sadece Android platformunu hedef alıyor.

Kötü olansa virüsün nasıl kaldırılacağının bilinmemesi. Yani telefonunuza bu virüs bulaştığında kurtulmak için elinizden fazla bir şey gelmiyor. Bu nedenle zarara uğramamak için virüsü yayan uygulamadan ve videodan uzak durmak en akıllıca yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Cihazlar Şimdilik Güvende

WhatsApp Martinelli virüsü şimdilik Apple cihazları tehdit etmiyor. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Android cihazı olanlar ise büyük risk altında.

Son olarak uyaralım. WhatsApp’ın Gold diye bir alt uygulaması bulunmuyor. WhatsApp adını kullanan hiçbir uygulama resmi değil. Bu nedenle kesinlikle bu tarz uygulamaları cep telefonunuza indirmemelisiniz. Virüs ile ilgili uyarı veren linkleri de arkadaşlarınızla paylaşmamalı ve tıklamamalısınız.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.