WhatsApp sahte haberler nedeni ile gazeteye ilan vererek herkesi şaşırttı. Dev şirketin sahte haberlere savaş açtığı biliniyordu. Ancak bu gelişme oldukça dikkat çekici olarak değerlendirildi.

Whatsapp Sahte Haberler

WhatsApp Sahte Haberler ile Mücadele Ediyor

WhatsApp’ın sahte haberler konusunda bu kadar hassas olmasının elbette oldukça önemli bir sebebi bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da 12 kişi sahte haberler yüzünden linç edildi. Bu durumun önüne geçmek isteyen WhatsApp, çareyi gazete ilanı yayınlamakta buldu.

Verilen tam sayfa ilanda ne yapılması gerektiği uzun uzun anlatıldı.

Whatsapp Sahte Haberler

Teknoloji Devinden Gazete İlanı

Mobil dünya her ne kadar insanların vazgeçilmezi olsa da, kitlelere ulaşmanın en kolay yolu hala klasik yöntemlerden geçiyor. WhatsApp, bunu bildiği için gazeteye ilan verdi. Böylece, sosyal medyada ve diğer sohbet araçlarında yayılan haberlerin sahte olabileceğini vurguladı. Sahte haberler konusunda kullanıcıları uyardı.

Hindistan’da her kesime ulaşabilmek için tercih edilen bu yöntem oldukça dikkat çekti. Söz konusu olan linç edilerek öldürülen 12 masum insan olunca WhatsApp’ın bu yola başvurması hiç de şaşırtıcı değil. Facebook iştiraki olan WhatsApp, böyle bir haberle gündeme gelmekten oldukça rahatsız. Bu nedenle, olabildiğince fazla kişiye ulaşarak bilgilendirmek istiyor.

Peki verilen ilanda ne tür detaylar var? Öncelikle, sahte haberlerin nasıl anlaşılacağına değinildiğini belirtelim. Anlama yöntemleri 10 madde şeklinde sıralandı. Burada verilen bilgilerde haberlerin sorgulanması, haberin kaynağının mutlaka araştırılması gibi gerekliliklere yer verildi. En önemli ve son not da bir haberi paylaşmadan önce mutlaka düşünülmesi gerektiği şekline öne çıkıyor.

Düşünülmeden paylaşılan sahte haberlerin ne tür trajedilere yol açtığını çok yakından deneyimleyen Hindistan vatandaşları için son derece dikkat çeken bir uyarı!

Tek Çözüm Gazete İlanı Değil

Trajedinin ardından WhatsApp, başka çalışmalar da başlattı. Bunlardan biri de haberin doğruluğunu teyit etmek amacı ile geliştirilen bir özellik olarak dikkat çekiyor. Özellik henüz test aşamasında. Özellik, birden fazla kez yönlendirilen haberler ile ilgili kullanıcıyı uyarıyor. Bu sayede kullanıcıda bilinç yaratmak amaçlanıyor.

Bakalım WhatsApp gazete ilanı ve benzeri yöntemlerle isminin karıştığı trajedilerin önüne geçebilecek mi?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.