Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra bir çok uygulama ile tanıştık. Oyunlardan eğlenceye, alışverişten haberleşmeye, spordan sohbet programlarına kadar aklınıza gelebilecek her uygulama ile karşılaştık. Sohbet uygulamalarının sonucunda cep telefonlarında kısa mesaj gönderme de tarihe karıştı. Bu sohbet uygulamalarının en popüler olanı ise Whatsapp. Whatsapp uygulaması ilk çıktığında sadece sohbet özelliği varken, her geçen gün yeni özellikler eklenmeye başlandı.

Sesli ve görüntülü arama, videolu ve fotoğraflı durum bildirimleri, konum paylaşma gibi bir çok özellikler eklendi ve eklenmeye devam ediyor. Yeni nesil gençler bu tür uygulamaları çok yakından takip ederek sıklıkla kullanıyorlar ve böyle olunca kullanıcıların istekleri doğrultusunda diğer uygulamalardaki özellikler birer birer whatsapp’a dahil oluyor. Wahtsapp’ın en yeni özelliklerinden bir de Whatsap’tan gif yollama. Eğer sizde whatsapp’tan gif yollamak istiyorsanız whatsapp’ın son sürünü olan 2.16.15 güncellemesini telefonlarınıza yüklemeniz gerekiyor. Ve daha sonra birbirinden eğleceli gif’leri istediğiniz arkadaşınıza keyifli bir sohbet içinde karşılıklı yollayabilirsiniz.

whatsapp-gif-gondermek.gif

Whatsapp’ta Gif Nasıl Yapılır?

İpone ve android telefonlarınızdaki videoları gif yapmak için ekstra bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Videonuzu gif’e çevirmek için sohbet ekranınızdan + sekmesine tıklayıp galerinizden gif olarak göndermek istediğiniz videoyu seçiyorsunuz. Seçtikten sonra ekranın üst kısmında sarı bir çubuk olacak. Bu videonuzun başlangıç ve bitiş yerini belirtmek içindir. Başlangıç ve bitiş yerini ayarladıktan sonra ekanınızın sağ üst köşesinde mavi Gif simgesi çıkar. Dilerseniz başlık ekleyerek yapmış olduğunuz gif’i paylaşabilirsiniz. Whatsapp gif gönderme android ve ipone telefonlarınızdan göndermek bu kadar kolay. Whatsapp’ın yaklaşık bir milyar kullanıcısı mevcut. Bu kullancıları daha çok memnun etmek için 6 saniyenin altında kendinizin oluşturuduğu videoları gif yapma imkanı veriyor.


Whatsapp ile Gif Gönderme

Whatsapp gif nasıl atılır sorusuna gelince bunu cevabıda oldukça basit. Whatsapp’ta konuşma yaptığınız ekranın üzerinde ataç işareti olacak. Bu ataç simgesini tıklayarak galeriye giriyoruz. Galeri sekmesinde Fotoğraflar Videolar Gif’ler seçenekleri mevcut. Burdan Gif’ler dosyasına girip istediğiniz gif dosyasını karşı tarafa gönderebilirsiniz.

Bir diğer gif gönderme yolu ise telefonunuzda gif dosyası yok diyelim bu durumda nasıl paylaşım yapacağız. Sohbetten çıkıp arama motorundan gif arayarak zaman tüketmek artık yersiz. Bunun yerine sohbet ekranındayken + simgesine tıklayıp ardından fotoğraf ve video galerisine dokunuyorsunuz. Sol altta gif arama çubuğu çıkıyor ve bu çubuğa dokunarak gif arama ekranında istediğiniz gif’in üzerinde dokunup paylaşmış oluyorsunuz.

Eğer İphone 6s gibi bir telefonunuz var ise bu telefona özel bir gif yapma tekniği mevcut. Bu telefonun diğer telefonlardan ayıran bir özelliği fotoğraflarınızın hareketli olması. Canlı fotoğraflarınızı gif’e çevirmek için farklı uygulamalamalar oluşturulmuş şayet buna hiç gerek yok. Live photo’yu gif olarak göndermek için telefonunuzun whatsapp’ına girip + sekmesine tıklayıp fotoğraflar ve galeriler bölümüne girin. Galerinizden gif yapmak istediğiniz live photo’nuzu bulun. Bulduktan sonra telefonunuzun bir diğer özelliği olan 3D touch özelliğinden faydalanarak ( ön izleme ve açma ) menüden gif olarak seç yazısına tıkladığımızda seçtiğimiz live photo’yu gif şekilinde istediğimize gönderebiliyoruz.

Gif yapmanın başka bir yoluda gif klavye kullanmak. Bu İOS 8 işletim sistemli İphone telefonlar için geçerli bir uygulama. Telefonunuza bu uygulamayı ücretsiz indirip istediğiniz arkadaşınıza gif gönderebilirsiniz. Bununda yöntemi şu şekilde. Arkadaşınızla sohbet ederken uygulamadan indirdiğiniz herhangi bir gif klavyeyi devreye sokup tek dokunuşla binlerce gif dosyasına erişip istediğiniz gif’i paylaşabilirsiniz.

 

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.