WhatsApp verilerini indirmek için gereken her şey artık hazır! Bilindiği gibi Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği gereğince, mobil uygulamaları bazı zorunlu değişimlere sevk etmişti. Bu değişime ayak uydurmak zorunda kalan WhatsApp da veri gizliliği ile ilgili çalışmalarına hız verdi.

WhatsApp Verilerini İndirmek

WhatsApp Verilerini İndirmek için Ne Yapmalı?

Mobil uygulamalar daha güvenli hale getiriliyor. Bu kapsamda WhatsApp, veri taşınabilirlik aracını aktif etti. Bundan sonra popüler uygulamada bulunan tüm verilerinizi kolayca indirebileceksiniz.

Peki bu özellikten nasıl faydalanacaksınız? Veri taşınabilirlik aracını aktif şekilde kullanabilmeniz için “Hesap Bilgilerini Talep Et” özelliğini kullanmanız gerekiyor. Bundan sonra uygulamadaki tüm verilerinizin bir kopyasını bu özelliği kullanarak indirebileceksiniz.

İndirebileceklerinize gelince… Hesap bilgilerinizden ayarlara, kişi listenizdeki bilgilerinizden profil fotoğraflarına ve hatta gruplara kadar tüm bilgileri indirme şansına sahipsiniz.

Eğer Android kullanıcısı iseniz, söz konusu özellik için WhatsApp beta v2.18.128 sürümüne geçmeniz gerekiyor. Bir sonraki uygulamada zaten tüm kullanıcılar için uygulama aktif hale gelmiş olacak.

Mesajları indirmek için bu yolu kullanmak mümkün olmayacak. Bunun nedeni ise zaten WhatsApp’ın sohbet geçmişinizi e-posta yoluyla sunması.

Hesap bilgilerini talep edebilmenizin de ana sebebi elbette Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yönetmelik 25 Mayıs 2018’de yürürlüğe girecek ve tüm Avrupa Birliği vatandaşlarını etkileyecek.

WhatsApp Verilerini İndirmek

WhatsApp Veri Raporu İsteme

Peki WhatsApp veri raporu nasıl istenecek? Aşamalar şu şekilde. Uygulamaya girdikten sonra Ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Ardından Hesap bölümüne geçmelisiniz. Hesap bölümünde “Hesap Bilgilerini Talep Et” menüsünde “Raporu talep et” seçeneğine dokunduğunuz takdirde, ekranda “Talep gönderildi” yazısını görebileceksiniz.

Söz konusu rapor maksimum üç gün içinde hazırlanıp size gönderiliyor. Gönderim işleminin ardından siz de yine Ayarlar- Hesap- Hesap Bilgilerini Talep Et bölümlerini geçerek ZIP dosyası şeklinde talep ettiğiniz bilgileri kolayca alabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.