WhatsApp yalan haber fonu ile hem para dağıtacak hem de gerçek olmayan bilgilerle mücadele edecek.

WhatsApp Yalan Haber Fonu Nedir?

Sosyal medya kullanıcılarının hemen hemen hepsinin ortak problemi olan yalan haberlerle ilgili çalışmalar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook, sahte haber okuyacak editörler istihdam edeceğini açıklamıştı.

Bugün de Facebook’un şirketi WhatsApp’tan bu mücadeleye yönelik önemli bir açıklama geldi. WhatsApp bir blog yazısı yayınladı ve fon kurduğunu açıkladı. Yalan haberle mücadele fonu sayesinde WhatsApp’ta yanlış bilgilendirmeye neden olan haberlerin önüne geçilecek.

WhatsApp

Üstelik bu sorunlarla ilgili araştırma yapan kişilere de toplamda 50 bin dolar olmak üzere çeşitli tutarlarda ödüller verilecek.

WhatsApp Yalan Haberlere Savaş Açtı

Söz konusu fon WhatsApp Araştırma Ödülleri ismi ile duyuruldu. Çok aşamalı şekilde hayata geçirilecek olan fon kullanıcısına para kazandıracak.

İlk aşamada bu fona seçilecek kişilerin sosyal bilim veya ilgili disiplinleri kullanarak bu problemle ilgili teknoloji bağlantılı çözümler sunabilen kişilerden seçileceği açıklandı.

Bilindiği gibi WhatsApp en popüler mesajlaşma uygulaması. Tam 180 ülkede faaliyet gösteren ve 1,5 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp, yalan haberle savaşında kesenin ağzını açtı.

WhatsApp Yalan Haber FonuPeki Fon Haber Kaynaklarını Belirlemek Dışında Neler Yapacak?

Örneğin problemli içerikler bilgi işleme sürecine girecek. Yanlış bilgilerle mücadelenin yanı sıra dijital okuryazarlık, ağ etkileri, şifreli sistemlerden kaynaklanan problemler gibi konularla ilgili de çalışmalar yapılacak.

Fon kapsamında pek çok çalışma ödüllendirilecek. Yani sadece yalan haber için değil, WhatsApp pek çok çalışma için ödeme yapacak.

Bu da yalan haberle mücadele ve diğer konulardaki çalışmaların WhatsApp tarafından takdir edilir şekilde ödüllendirileceği anlamına geliyor.

Eğer fona başvuru yapmak isterseniz 12 Ağustos’a kadar vaktiniz olacak. Araştırmacılar 15 Eylül tarihi itibariyle e-posta üzerinden bilgilendirilecek. Başvuru için tıklayın.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.