YouTube Genel Merkezi’ne saldırı düzenlendi ve silahlı saldırı sonucu 4 kişi yaralandı, bir kişi ise hayatını kaybetti. Korkunç olay, YouTube Genel Merkezi’nin bulunduğu Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde meydana geldi.

Youtube Genel Merkezi'ne Saldırı

YouTube Genel Merkezi’ne Saldırı Korkuttu

Olay, merkezde duyulan silah sesleri ile başladı. Güvenlik güçleri merkezi çember içine aldı. Ancak saldırı sonucu 1 kişi hayatını kaybetmişti. Yapılan inceleme sonucu, hayatını kaybeden kişinin şüpheli olabileceği ortaya çıktı.

Çok geçmeden Amerikan basını şüphelinin İran asıllı Amerikan vatandaşı Nasim Aghdam olduğunu açıkladı. 39 yaşındaki Aghdam kendi YouTube kanalında yayımladığı bir videoda YouTube’un kendisine ayrımcılık yaptığını ve videolarını filtrelediğini belirtmişti. Üstelik Aghdam’ın bir iddiası da Farsça kanalı “Nasime Sabz”ın YouTube tarafından hedef alındığıydı.

Youtube Genel Merkezi'ne Saldırı

Olay Nasıl Gerçekleşti?

Olay günü YouTube kampüsünde çalışanlar silah sesi duydu. Bunun üzerine ana merkez binasını terk etmeye başladılar. Bazı çalışanlar ise ofislerinde barikat kurdu ve dışarı çıkmadı.

Bununla birlikte dışarıya çıkan çalışanlar, önce polis kontrolünden geçirilip öyle güvenli bölgeye alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan güvenlik güçleri ise olayda bir kişinin öldüğünü doğruladı. Yaralanan 4 kişiden 3’ünün ise el tabancasıyla yaralandığı bilgisi verildi.

Verilen bilgiye göre hayatını kaybeden şüpheli kadın saldırıyı gerçekleştirdikten sonra kendisine ateş etmiş olabilir. Olay yeri inceleme hızla devam ederken yetkililer saldırı nedeni ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

YouTube Genel Merkezi'ne Saldırı

Yaralıların Durumu Kritik

San Francisco General Hastanesi’nde tedavi gören 36 yaşındaki bir erkek çalışanın durumu kritik. 32 yaşındaki bir kadın çalışanın da durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. Silahlı saldırıya uğrayan 27 yaşındaki kadının ise sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Saldırının Nedeni YouTube Filtresi Mi?

Tam adı Nasim Najafi Aghdam olan saldırganın YouTube’un kendisine ayrımcılık uyguladığını iddia etmesi nedeni ile saldırıyı gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. Hatta iddialara göre Aghdam’ın “Nasime Sabz” kanalı YouTube tarafından filtrelenince izlenme sayısında düşüş meydana geldi. Şubat 2017’de Facebook sayfasında paylaşım yapan Aghdam “YouTube’da eşit büyüme fırsatı yok” ifadesini kullandı.

ABD basını ise yetkililerin Aghdam ile olayda yaralananlar arasında bir ilişki olup olmadığını soruşturma kapsamında araştırdıklarını açıkladı.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.