Chatwatch Uygulaması WhatsApp kullanıcılarının korkulu rüyası haline geldi. En sık kullandığımız telefon uygulamalarının başında gelen WhatsApp, pratikliği ve rahatlığı ile dikkat çekiyordu.

Yakın zamana kadar güvenliğinden de şüphe etmediğimiz bu uygulamanın, kişisel bilgilerimizi kimseyle paylaşmadığı, mesajlarımızı okumadığı veya satmadığı konusunda hemfikirdik; güvenlik açısından bir şüphemiz yoktu. WhatsApp şirketinin açıklamaları da bunu destekler nitelikteydi.

Chatwatch Uygulaması WhatsApp

Chatwatch Uygulaması WhatsApp Gizliliğini Deldi

Bu güvenlik duvarını delen yeni bir casus aplikasyon ortaya çıkmış bulunuyor. Şimdilik sadece “iOS” işletim sistemi ile çalışan Chatwatch adındaki bu aplikasyon, WhatsApp listenizdeki kişilerin attığı mesajların sıklığından, çevrimiçi kaldığı zamana kadar takip altına alıyor.

İki Özel Hedef

Uygulama, listenizdeki kendi belirlediğiniz iki kişiyi takibe alabiliyor. Bu kişilerin normal etkinliklerinin yanı sıra, birbirleriyle konuşup konuşmadıklarını veya ne sıklıkla konuştuklarını size raporlayabiliyor.

Chatwatch Uygulaması WhatsApp

Elimizden Bir Şey Gelmez”

WhatsApp yönetimi, Chatwatch isimli bu uygulamanın işlemlerine karşı yapılabilecek pek fazla bir şey olmadığını açıkladı.

Siz bireysel olarak Whatsapp uygulamanızdaki bütün gizlilik özelliklerini değiştirseniz; son görülme, okunma, çevrimiçi/çevrimdışı olma fonksiyonlarını kapatsanız dahi, Chatwach uygulaması sizi takip edebiliyor.

24 Saat Lazım

Chatwatch, siz talebi gönderdikten sonra ulaştığı sonuçları ortaya koymak için en az 24 saatlik bir süreye ihtiyaç duyuyor. Ulaştığı sonuçları size bu süre sonucunda iletiyor.

Uzmanlar, ileride bu bilgi toplama sisteminin otomatik bir düzene girebileceğine dikkat çekiyor.

Casus Uygulama Bedava Değil

Uygulama ile ilgili endişeler büyük. Eğer kıskanç bir sevgiliniz varsa bu aplikasyonu kullanarak sizin ne zaman çevrimiçi olduğunuzu öğrenebilecek.

Uygulama, çevrimiçi süreçleri takip ederek size kişinin ne zaman uyuduğunu ve uyandığını bile gösterebiliyor!

Son dönemde mobil uygulamalardaki güvenlik açıkları kullanıcıları tedirgin ederken, bir de casus bir yazılım tarafından izlenebilecek olmak WhatsApp kullanıcılarını endişelendirebilir. Bu da popüler uygulamanın kullanıcı sayısının düşmesine neden olabilir.

Unutmadan, iOS üzerinden erişilebilen casus uygulama ücretsiz değil. 2 dolar karşılığında satın alıp kolayca mobil cihaza yüklenebiliyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.