Son zamanlarda enteresan uygulamalar, App Store: Popüler Uygulamalar ve Play Store: Popüler Uygulamalar listerimizde ilk sırada yer alıyor. Kwai de bunlardan bir tanesi.

Kwai, bir video çekme, düzenleme ve paylaşma platformu. Özelliklerine bakıldığında bir sosyal medya platformu da denebilir.

kwai

Kwai Nasıl Bir Uygulama?

Kwai, genel itibariyle bir video uygulaması ki bundan zaten bahsetmiştim. Buna ek olarak, fotoğraf da çekebiliyoruz. Bunlar dışında videolara ve fotoğraflara ilginç filtreler eklebiliyorsunuz.

Video düzenleme arayüzü basit. Düzenlerken zorlanmıyorsunuz. Kolayca paylaşabiliyorsunuz da.

Kwai, kendi topluluğunu oluşturmuş diyebiliriz. Öyle ki; Takip Ettikleriniz, Trend Olanlar, Yakındakiler gibi 3 sekmesi var. Yakındakiler sekmesinden, size yakın olan kullanıcıların paylaştığı gönderileri görebiliyorsunuz. Bu gönderi olayı da Instagram’ın birebir aynısı olduğu için zorlanmıyorsunuz.

Trend Olanlar ve Takip Ettikleriniz de isimlerinden anlaşılabileceği gibi Trend Olan gönderileri ve takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerini kapsıyor. Trend kısmı aynı zamanda keşfet görevi gören bir sekme.

Gönderileri beğenebiliyor, yorum yapabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. Başkasının videosunu izinsiz şekilde paylaşmak ne kadar doğru bunu tartışmayacağım ama paylaş butonu gayet kolay ulaşılabilir yerde, beğen ve yorum yap butonlarının yanında, gönderinin hemen üstünde yer alıyor.

İsterseniz hesabınızı özel hesap yapabiliyorsunuz. Bu şekilde hesabınızı güvene alabiliyorsunuz. Gönderilerinizi özel paylaşarak göreceği insanları sınırlayabiliyorsunuz.

Uygulamanın filtreleri dışında dublaj özelliği de var. Bir zamanlar çok meşhur olan Dubsmash gibi popüler videoların yerine kendi videonuzu ekleyebiliyor ve playback yapabiliyorsunuz. Şu an en rağbet gören özelliği Dublaj ve Filtre özellikleri.

Kwai şu an 10.000.000+ indirme sayısına sahip. Kullanıcı yorumlarını okuduğumuzda çok da parlak olmayan yorumlar görüyoruz. Sistemin kullanıcıların videolarını izinsiz uygulamanın reklamlarında kullandığı, başka kullanıcıların aynı isimde hesap açıp izinsiz videoları paylaştığı gibi şikayetler görülüyor ama sanırım Kwai popülerliğini ilerletmek adına bu sorunları çözecektir.

Uygulamanın neredeyse her yaştan kitlesi var. Bu da bizlere toplumumuzun her kesiminin ne kadar ilgiye muhtaç olduğunu gösteriyor. Beğenilmek, sevilmek için her türlü şeyi yapmaya hazırız. Bir göstergesi de Kwai. Sosyolojik deneyler için birebir bir uygulama bence.

Sorunları varsaymazsak uygulama dublaj ve filtreler açısından güzel. Paylaşabiliyor ve yeni insanlar görebiliyor olmanız da güzel. Kendi içinde bir topluluk oluşturup bir kitleye hitap edebiliyor olması da bir başarı. Sizler de bu kitleye katılmak isterseniz aşağıdaki linklerden veya sitesinden indirebilir ve uygulamayı hemen deneyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.