Sunuculuğunu GameLoft’un yaptığı Iron Blade, aksiyon kategorisindeki oyun yapısı ile Assasins Creed havası estiriyor. Oyun orta çağ savaşları ile bizi geçmişe, kılıç, kalkan ve yayın en öldürücü silahların olduğu döneme götürüyor. Google Play Store’da 4.4, Apple App Store’da ise 4.7 puana sahip. GameLoft oyunu olduğu için 10 milyondan fazla indirme sayısına ulaşması hiç de şaşırtıcı değil.

Iron Blade ile Orta Çağ Savaşları Cebinizde

Öncelikle söylemem gerekir ki şu ana kadar yazdığım yazıların neredeyse %90’ı oyun bazlıydı ve bu oranın içerisinde yazısını yazdığım en iyi oyun, kesinlikle Iron Blade. Orta çağlarda geçen diziler ya da filmler izlediyseniz ve bu konseptten zevk alıyorsanız bu oyun tam da size göre.

Assasin’s Creed, Imperator: Rome gibi oyunlar orta çağda geçen oyunlar olmuştur. Assasin’s Creed’in tüm oyunlarını oynadım, Rome’u da oynamışlığım var ve bu oyunlardan aldığım zevki, Iron Blade ile mobilde tatmak çok hoşuma gitti.

Orta çağ savaşlarına olan merakım Vikings dizisi ile tavan yapmıştı. Her ne kadar Ragnar’dan sonra dizi sarmamaya başlasa da Iron Blade orta çağ savaşlarına olan hayranlığımı bir kat daha artırdı.

Iron Blade ile Savaşların Dinamiği Tamamen Elinizde

Küçük bir parantez açmak isterim; oyunun grafikleri gerçekten harika. Orta çağın kokusunu zorlasanız alacaksınız. Bir mobil oyuna göre çok kaliteli grafiklere sahip.

Tamamdır oyunu bir buçuk paragraftır yeterince övdük. Şimdi oyun içi grafikleri anlatma vakti.

Hem ofansif hem de defansif anlamda oyun bize tüm kontrolleri bırakmış durumda. Bölümlerdeki düşmanlarımız ile savaşırken her türden silahlı asker ile karşı karşıyayız. Kılıç, yay, mızrak, balyoz gibi gibi.

Karakterimiz de aynı şekilde her türden silahı kullanabiliyor. Karşılaştığınız düşmanlara göre kombolar yaparak, her düşmana karşı farklı savaş tarzları belirleyerek ilerlemeniz gerekiyor. Çünkü klan savaşı olmadığı sürece genellikle tek başınıza savaşıyorsunuz. Ve bu tür bir savaşta, her bölümde birden fazla düşman karşınızda oluyor.

orta çağ savaşları

Her zaman şu sözü duyarsınız, ”en iyi savunma saldırıdır”. Bu kuralı oyunun bazı yerlerinde geçerli evet ama farklı noktalarda ise ölümünüze yol açabilir. Rakiplerimiz birden fazla olduğu için savunma tedbirini elden bırakmamak gerekiyor.

Yaptığınız atakların sıklığı kesinlikle bir noktada kesiliyor. Bir düşman ile savaşırken diğeri tabi ki öylece yerli yerinde durmuyor. Bir rakibi alt ederken, diğer taraftan gelen atağa karşı gard almanız gerekiyor. Özellikle okçuların ve silahtarların olduğu bölümlerde saldırı yaparken gelen oklara çok dikkat edin.

Bir nevi zor gibi gözükse de oyunun kontrolleri gerçekten çok basit. Sadece saldırı yapacağınız ve gard alacağınız zamanlarda noktası atışı refleks gerekiyor.

Kahramanını ve Ekipmanlarını Geliştir

Oyunun haritaları üzerinde ilerlerken tamamladığınız bölümler, görevler ve günlük giriş ödüllendirmeleri ile eşya ve altın kazanıyorsunuz. Ekipmanların gelişimi ise çok basit bir yolla yapılabiliyor. Kazandığınız aynı tarzdaki eşyaları birbiri ile birleştirerek ana ekipmanınızın seviyesini yükseltiyorsunuz. Yayla yayı, kılıçla kılıcı, zırhla zırhı kombine ederek.

Şu anki karakterimin görünümü hayranı olduğum Ezio Auditore’a çok benziyor. Benim için bu görünüm bile direkt oyunu oynama sebebi. Kahramanınızın görünümünü, ekipmanlarınızı geliştirerek daha da şaşalı bir hale getirebiliyorsunuz. Aynı zamanda geliştirdiğiniz eşyalar sizin saldırı ve savunma gücünüzü artırıyor. Bu değerler yükseldikçe orta çağ savaşları sizin için artık çok daha kolay alınmış zaferlere dönecektir.

Orta çağa ve dönemin savaşlarına hayranlığınız varsa Iron Blade sizin için biçilmiş kaftan. Oyun ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz sitesini ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Google Play Store veya Apple App Store sayfalarından ya da aşağıdaki linklerden de Iron Blade’i indirebilirsiniz.

‎Iron Blade: Medieval RPG
‎Iron Blade: Medieval RPG
Developer: Gameloft
Price: Free+
Iron Blade: Medieval Legends
Iron Blade: Medieval Legends
Developer: Gameloft SE
Price: Free