WhatsApp sembol mesajı göndererek telefonunuzun çökmesine neden olan yazılımlara bir yenisi daha eklendi. Gizli kodlar, sembollerin arkasına yerleştiriliyor. Bu kodlar da uygulama içinde sonsuz bir döngü yaratıyor.

Bu da WhatsApp uygulamanızın kilitlenmesine neden oluyor. Akıllı telefonlar bu döngü nedeniyle çöküyor. Peki bu tehlikeli yazılımdan nasıl korunabilirsiniz?

WhatsApp Sembol Mesajı

WhatsApp Sembol Mesajı Gelirse Dikkat!

Oldukça aktif olarak kullanılan WhatsApp uygulaması yeni bir tehlike ile gündeme geldi. Aslında kullanıcılar benzer yazılımları daha önce de duymuşlardı. Aynı tehlike tekrar gündemde. Akıllı telefonları tehdit eden bu yazılımlar mesajlar aracılığı ile cep telefonunuza geliyor. Ardından da cihazınızın çökmesine neden oluyor.

Tehlike yalnızca WhatsApp için geçerli değil. Aslında bu tehlikeli yazılımlar SMS ve iMessage’da da kendisini gösteriyor. Son örnek de WhatsApp ile gündeme geldi.

WhatsApp Sembol Mesajı

Tehlike Android Telefonları Tehdit Ediyor

Peki bu tehlike hangi akıllı cihazlar için geçerli? Edinilen bilgiye göre iOS kullanıcıları biraz daha avantajlı. Çünkü yeni keşfedilen bu mesajlar WhatsApp Android uygulamasında kendisini gösteriyor.

Uygulamayı sonsuz bir döngüye sokan mesaj daha sonra da telefonun kilitlenmesine ve dolayısıyla da çökmesine yol açıyor.

Tanımadığınız Numaralardan Gelen Mesajlara Dikkat!

Eğer tanımadığınız numaralardan metin mesajı gelirse dikkat! Çünkü bu mesajlar akıllı cihazınız için büyük bir tehlike barındırıyor olabilir. Mesaj, sizi içerikte yer alan bir sembole tıklamanız için yönlendiriyor.

Eğer kullanıcı bu sembole tıklarsa –&rlm:– kodu tekraralanarak çalışmaya başlıyor. Bu da bir süre sonra uygulamanın çökmesine yol açıyor. Bu sembol kimi mesajlarda görünebilirken bazı mesajlarda da görünmez şekilde tasarlanabiliyor.

Virüs Gündem Oldu

Ortaya çıkan virüs kısa sürede pek çok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Videolar internette dolaşmaya bile başladı.

Söz konusu mesajda yazılar sağdan sola veya tam tersi şekilde olabiliyor. Dil bu nedenle fark etmiyor. Eğer sembole tıklarsanız da tehlikeli yazılım devreye giriyor.

WhatsApp konuyla ilgili bir açıklama yapmadı veya herhangi bir güncelleme yayınlamadı. Popüler uygulamanın yöneticileri sessizliğini korurken Android kullanıcılarının dikkatli olmaktan başka seçeneği yok.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.